Na co dzień uczelniana aula wypełniona jest studentami, tym razem jednak ich miejsca zajęli seniorzy, a okazją ku takiej zamianie była zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Przemyślu (we współpracy z naszą uczelnią) debata o bezpieczeństwie najstarszej grupy społecznej.
By tradycji stało się zadość, uczestników spotkania powitali gospodarze uczelni oraz debaty, a w tej roli dr hab. Marek Delong, prof. PANS – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, Humanistycznych i Ochrony Zdrowia i dr Andrzej Kawecki – Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych i Humanistycznych oraz podinsp. Rafał Dryś – I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu.
24 listopada br. odpowiedzialna społecznie Państwowa Akademia Nauk Stosowanych (JM Rektor podpisał w 2020 r. Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, zob. TUTAJ https://pwsw.pl/pl/kongres-spolecznej-odpowiedzialnosci-nauki-2/) ugościła dużą grupę seniorów i prelegentów, policjantów – specjalistów od spraw bezpieczeństwa, by informować, przestrzegać, zapobiegać przestępstwom dokonywanym na osobach starszych. Innymi słowy, seniorzy mieli okazję dowiedzieć się, jak nie stać się ofiarami przestępstw. Co im grozi?
Statystyki prowadzone przez Policję pokazują, że w ubiegłym roku seniorzy często stawali się ofiarami przemocy, odnotowano bowiem ok. 46 tys. zgłoszeń – głównie dotyczyły przemocy finansowej, ale też fizycznej i psychicznej – jak poinformowała st. asp. Lidia Przybyłowicz, prelegentka, która wygłosiła wykład nt. Przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych. To jeden z tematów poruszonych podczas spotkania, którego moderatorem była st. sierżant Emilia Bazan. Prowadząca oddawała głos prelegentom, którzy poruszali ważne tematy:
– Zagrożenia w sieci, nowe narzędzia w walce z cyberprzestępczością – Oddział Centralnego Biura ds. Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie – asp. Krzysztof SKIBA,
– Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu – asp. Jolanta GOLISZ,
– Aplikacja „Moja Komenda” – Rola Dzielnicowego – Kierownik I Rewiru Dzielnicowych w Przemyślu – st.asp. Wojciech PELC,
– Rola i zadnia Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenckich – Urząd Miejski w Przemyślu – Krzysztof Drabik,
– Jak Urząd Miejski wspiera seniorów? – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Marta Maj-Urban.
Seniorzy, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zarządów osiedli, dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z udanymi lub udaremnionymi próbami oszustw, prosili o porady, wykazywali duże zaangażowanie w kwestie profilaktyki w zakresie bezpieczeństwa. „To bardzo ważne spotkanie, za które dziękujemy” – padło niejednokrotnie z sali, a wystąpienia doświadczonych fachowców nagradzane były gromkimi brawami. Co najważniejsze, uczestniczący w spotkaniu seniorzy, dzięki informacjom, które zostały im przekazane, będą z pewnością mniej podatni na oszustwa, których dopuszczają się względem nich osoby postronne, a niekiedy i bliscy.
Debata została objęta Honorowym Patronatem przez Starostę Powiatu Przemyskiego oraz Prezydenta Miasta Przemyśla.
Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Oksana Pikuła